Bizi Arayın : +90 (212) 237 56 87

Teflon Kumaş (Yapışkalı ve Yapışkansız)

Ürün KoduHDF1325

Teflon Kumaş (Yapışkalı ve Yapışkansız) için Fiyat Teklifi istemek veya Ön Sipariş vermek için lütfen bizi arayınız.
Mekanik Özellikler

 Cam kumaş, teflon un aşınma, yük altında deformasyon, soğukta akma ve kopmaya karşı dirençlerini büyük oranda arttırır. teflon' lu cam kumaşın çekme, basma ve yırtılma dayanımı yüksektir. Üstün mekanik özelliklerinin yanında, düşük ve yüksek sıcaklıklarda kullanılabilmesi ve mükemmel kimyasal dayanımı, teflon' lu cam kumaşın konveyör malzemesi olarak diğer malzemelere tercih edilmesine neden olur. Soğukta akmaya karşı yüksek direnci nedeniyle, teflon' lu cam kumaş conta yapımında da başarıyla kullanılmaktadır. 

Fiziksel Özellikler

 Teflon' un bilinen bütün katı malzemeler içinde en düşük sürtünme katsayısına sahip olması nedeniyle, teflon' lu cam kumaş da aynı özelliği gösterir. Teflon' lu cam kumaşın yüzeyi, kaygan, parlak ve pürüzsüzdür. En yapışkan malzemeler bile teflon' lu cam kumaşın yüzeyine yapışmaz, yüzey kolaylıkla temizlenebilir. Üstün yapışmazlık özelliği ile teflon' lu cam kumaş, fırınlarda, şekerleme ve çikolata fabrikalarında, şişeleme tesislerinde, ilaç sanayii vb. yerlerde, konveyör ve yüzey kaplama malzemesi olarak kullanılır. Fiziksel özelliklerin yanısıra, yüksek sıcaklıklara dayanımı nedeniyle, ambalaj sanayiinde, plastik torba kapatma ve ısıyla yapıştırma makinalarında da geniş kullanma alanı bulmuştur. Teflon' lu cam kumaş kokusuz ve tatsızdır. İnsan sağlığı üzerine hiçbir etkisi yoktur. Mikrop barındırmaz, hiçbir ortamda kirlenmez ve bulunduğu ortamı kirletmez. Bu özellikleri ile gıda ve ilaç sanayilerinde tereddütsüz kullanılır. Teflon' lu cam kumaş yanmaz, hava şartlarından etkilenmez, küflenmez.
 


Termal Özellikler

Teflon' lu cam kumaş -190°C ile +260°C sıcaklık aralığında sürekli kullanılabilir ve bu aralıkta bütün özelliklerini korur. Düşük sıcaklıklarda bile esnektir, kırılgan değildir. Ancak eğer dinamik gerilmelere maruz ise -60°C' nin altındaki sıcaklıklarda kullanılmamalıdır. Teflon' lu cam kumaş, sıcaklık değişimlerinden etkilenmez. Saf Teflon malzemelere göre termal genleşmesi çok düşüktür, çalışma sıcaklık aralığında boyutlarında değişiklik olmaz. Teflon' lu cam kumaştan imal edilen konveyör bantları +260°C' ye kadar olan sıcaklıklarda başarıyla kullanılmaktadır.

Kimyasal Özellikler

Teflon' lu cam kumaş, asitlere, solventlere, yağlara, yakıtlara ve korozyona karşı dayanıklılığa sahiptir. Sadece erimiş veya çözünmüş saf alkali metaller ve bazı florlu bileşikler, yüksek sıcaklık ve basınç altında Teflon' lu cam kumaşa etki ederler. Yüksek kimyasal dayanımı nedeniyle Teflon' lu cam kumaş, laboratuarlarda, boyama, şişe yıkama vb. çalışmalarda, asitler, gazlar ve diğer korozif sıvılarla çalışılan ortamlarda, koruyucu perde ve önlük olarak kullanılmaktadır.

Elektriksel Özellikler

Teflon' lu cam kumaşlar, birçok elektriksel uygulamada kullanılabilen, izolasyon özelliği yüksek malzemelerdir. Elektriksel uygulamalar için üretilen Teflon' lu cam kumaş, geniş sıcaklık ve frekans aralığında yüksek izolasyon özelliğine sahiptir. Dielektriksel dayanımı yaklaşık 40 kV/mm' dir. 60-107 Hz frekans aralığında dielektriksel kayıp faktörü 0.003' ten daha küçüktür. Yüzeysel ark direnci yüksektir, arka maruz kalsa bile yüzeyi bozulmaz, karbonlaşmaz. H sınıfı elektriksel izolasyon malzemelerinden daha üstün izolasyon özelliğine sahiptir. Bu özellikleri ile Teflon' lu cam kumaş, transformatör ve motor sargısı, çeşitli izolasyon bantları yapımında kullanılmaktadır. Teflon' lu cam kumaştan lamine plakalar da imal etmektedir. Ayrıca, bakır kaplı Teflon' lu cam kumaş lamine plakalar, hassas baskı devreleri yapımında kullanılmaktadır.